Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest 21 lutego i został ustanowiony 17 listopada 1999 r. przez UNESCO w celu upamiętnienia tragicznej śmierci pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Świętowanie Dnia Języka Ojczystego ma na celu uświadomienie, jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych.
5 marca 2024 r. podczas uroczystego apelu zakończyliśmy szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, które w naszej szkole obejmowały liczne działania i rozłożone były na kilka dni. Nauczycielki języka polskiego przygotowały z tej okazji wyjątkowe zabawy z językiem polskim.
Pierwszym etapem uczczenia święta był Konkurs na Plakat Promujący Język Ojczysty. Uczniowie wykonali piękne i pomysłowe prace. Plakaty stanowiły dekorację drugiego etapu szkolnych obchodów święta. W sali audiowizualnej czekały na uczniów starannie przygotowane stacje zadaniowe, przy których w grupach rozwiązywali zadania dotyczące znajomości poprawnej polszczyzny, ortografii, interpunkcji, związków frazeologicznych, znaczenia wyrazów i przysłów. Było dużo zabawy i radości. Nad poprawnym wykonaniem zadań czuwali uczniowie klas ósmych.
Głównym celem zadań była nauka przez zabawę i integracja uczniów. Każdy mógł świętować sukces, wszyscy byli zwycięzcami.
W konkursie na plakat przyznano nagrody i wyróżnienia.
Kategoria klas IV – VI:
I miejsce – Małgorzata Mielczarek
II miejsce – Magda Pszczółkowska
III miejsce – Amelia Opatowska
Kategoria klas VII – VIII:
I miejsce – Maja Kowalska
II miejsce – Dominik Mielcarz
III miejsce – Anna Brogowska
Wyróżnienia:
- Wiktoria Abramowska
- Zuzanna Jackiewicz
- Amelia Kominek
- Franciszek Siedlecki
- Wojciech Wichrowski
- Lena Staszczak
- Gustaw Laszkowski
- Hubert Wichrowski
- Gabriela Nalazek
- Lena Michalak
- Bogumiła Czapska
Język polski jest niezwykle bogaty i piękny, choć zaliczany do grupy najtrudniejszych do nauki języków świata. Pamiętajmy – dbając o język ojczysty, chronimy kulturę i tożsamość narodową. Pielęgnujmy polszczyznę, bo to zaszczyt mówić i pisać bezbłędnie w tak trudnym i pięknym języku.