Zespół Szkolny w Stanisławowie
05-304 Stanisławów
ul. Szkolna 4 i 4A 

Hiszpańska przygoda po raz drugi…

Już po raz drugi uczniowie Szkoły Podstawowej w Stanisławowie mieli okazję wziąć udział w niezwykłym doświadczeniu, jakim było uczestnictwo w projekcie „Ponadnarodowa mobilność uczniów. Wyprawa po wiedzę”. 18 października 2022 r. dwadzieścioro uczniów i czworo nauczycieli wyruszyło w niezapomnianą podróż do Sewilli – stolicy Andaluzji. Na miejsce dotarli ok 3:00 nad ranem 19 października.

Po kilku godzinach snu wszyscy byli gotowi do rozpoczęcia edukacyjnej przygody. Zapoczątkowały ją odwiedziny w partnerskiej szkole Colegio Salesiano Santísima Trinidad. Uczniowie z łatwością nawiązali kontakt ze swoimi hiszpańskimi rówieśnikami i brali udział we wspólnych zajęciach. Współpracę i wzajemne poznawanie się ułatwiała atrakcyjna forma zajęć – praca w grupach. Młodzież porozumiewała się po angielsku i wykonywała zadania dotyczące kultury, zwyczajów, tradycji Polski oraz Hiszpanii. Wiele radości i satysfakcji dostarczyły uczniom zajęcia ruchowe – udział w grupowych zabawach, tańcach i grach sportowych. Ten czas był dla uczniów okazją do bliższego poznania młodych Hiszpanów, czemu sprzyjały rozmowy o zainteresowaniach i sposobie spędzania wolnego czasu. Jedną z atrakcji był spacer uczestników projektu do Las Setas de Sevilla („Grzyby z Sewilli”) – jednej z największych konstrukcji drewnianych na świecie powstałej jako odbudowa placu miejskiego la Plaza de la Encarnación.

Interesujące i odbiegające od codziennej rutyny szkolnej były również warsztaty pozwalające poznać kuchnię i kulturę Hiszpanii. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w przygotowywaniu tradycyjnego dania hiszpańskiego, jakim jest paella, czyli potrawa występująca w różnych odmianach, oparta przede wszystkim na ryżu z dodatkiem szafranu. Efekt wspólnej pracy wykonywanej pod kierunkiem rodowitej Hiszpanki zadowolił podniebienia wszystkich uczestników. Poznawaniu hiszpańskiego dziedzictwa kulturowego  sprzyjały też zajęcia praktyczne – nauka flamenco z profesjonalnym instruktorem tańca. Widowiskowe kroki tancerza ubranego w tradycyjny strój i tańczącego przy akompaniamencie gitary obudziły w uczniach artystyczną ekspresję.

Świetnym pomysłem było również zorganizowanie wycieczki rowerowej po Sewilli. Uczestnicy poruszali się wzdłuż Gwadalkiwir – najdłuższej rzeki Andaluzji. W czasie wycieczki przewodnik opowiadał w języku angielskim o historii Sewilli i oglądanych zabytkach. Trasa wzdłuż „wielkiej rzeki” umożliwiała podziwianie zachwycających barwami i bogactwem elementów przyrody – palm, drzewek pomarańczowych, figowców, oleandrów.

Wielokilometrowe spacery odbywane popołudniami były okazją do poznawania i podziwiania hiszpańskich zabytków: skarbnicy wiedzy o historii Hiszpanii z ostatnich pięciuset lat, czyli Archiwum Indii;  jednej z najwspanialszych gotyckich świątyń na świecie – katedry Najświętszej Marii Panny; książęcych ogrodów podarowanych miastu, czyli parku Marii Luizy. Jedna z alei tego parku prowadzi do ogromnego, półkolistego Placu Hiszpanii, który  stał się wizytówką Wystawy Iberoamerykańskiej w I połowie XX wieku.

Przechadzki po dzielnicy Santa Cruz, w której można przemierzać labirynty uliczek, „zagubić się” w licznych zaułkach, odpocząć na zadrzewionych placach lub zrobić zakupy w sklepikach z lokalnymi wyrobami, sprzyjały chłonięciu atmosfery miasta.

Oddzielne popołudnie zostało przeznaczone na zwiedzanie zachwycającej sewilskiej rezydencji królów – Alcazaru będącego niezwykłym kompleksem budowli reprezentujących rozmaite style architektury.

Niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczestników była wycieczka na Gibraltar leżący na najbardziej wysuniętym na południe krańcu Półwyspu Iberyjskiego. Pobyt w tym miejscu nie mógł się odbyć bez złożenia przez uczniów kwiatów pod pomnikiem generała Władysława Sikorskiego, który zginął w katastrofie lotniczej w 1943 r.

Hiszpańska przygoda skończyła się 25 października, kiedy nadszedł dzień powrotu do Polski. Bogaty program realizowany w trakcie wyjazdu,  sposób i intensywność wykorzystania czasu pozwoliły zobaczyć, poczuć i nasycić się pięknem Hiszpanii, które na zawsze pozostanie w pamięci uczniów.

Izabela Szczepanik

MAJ

16

Egzamin ósmoklasisty – język obcy nowożytny

MAJ

15

Egzamin ósmoklasisty -matematyka

MAJ

14

Egzamin ósmoklasisty – język polski

MAJ

9

Zebrania z rodzicami

MAJ

9

Święto patrona szkoły

MAR

22

Dzień na zielono

Hiszpańska przygoda po raz drugi…

Już po raz drugi uczniowie Szkoły Podstawowej w Stanisławowie mieli okazję wziąć udział w niezwykłym doświadczeniu, jakim było uczestnictwo w projekcie „Ponadnarodowa mobilność uczniów. Wyprawa po wiedzę”. 18 października 2022 r. dwadzieścioro uczniów i czworo nauczycieli wyruszyło w niezapomnianą podróż do Sewilli – stolicy Andaluzji. Na miejsce dotarli ok 3:00 nad ranem 19 października.

Po kilku godzinach snu wszyscy byli gotowi do rozpoczęcia edukacyjnej przygody. Zapoczątkowały ją odwiedziny w partnerskiej szkole Colegio Salesiano Santísima Trinidad. Uczniowie z łatwością nawiązali kontakt ze swoimi hiszpańskimi rówieśnikami i brali udział we wspólnych zajęciach. Współpracę i wzajemne poznawanie się ułatwiała atrakcyjna forma zajęć – praca w grupach. Młodzież porozumiewała się po angielsku i wykonywała zadania dotyczące kultury, zwyczajów, tradycji Polski oraz Hiszpanii. Wiele radości i satysfakcji dostarczyły uczniom zajęcia ruchowe – udział w grupowych zabawach, tańcach i grach sportowych. Ten czas był dla uczniów okazją do bliższego poznania młodych Hiszpanów, czemu sprzyjały rozmowy o zainteresowaniach i sposobie spędzania wolnego czasu. Jedną z atrakcji był spacer uczestników projektu do Las Setas de Sevilla („Grzyby z Sewilli”) – jednej z największych konstrukcji drewnianych na świecie powstałej jako odbudowa placu miejskiego la Plaza de la Encarnación.

Interesujące i odbiegające od codziennej rutyny szkolnej były również warsztaty pozwalające poznać kuchnię i kulturę Hiszpanii. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w przygotowywaniu tradycyjnego dania hiszpańskiego, jakim jest paella, czyli potrawa występująca w różnych odmianach, oparta przede wszystkim na ryżu z dodatkiem szafranu. Efekt wspólnej pracy wykonywanej pod kierunkiem rodowitej Hiszpanki zadowolił podniebienia wszystkich uczestników. Poznawaniu hiszpańskiego dziedzictwa kulturowego  sprzyjały też zajęcia praktyczne – nauka flamenco z profesjonalnym instruktorem tańca. Widowiskowe kroki tancerza ubranego w tradycyjny strój i tańczącego przy akompaniamencie gitary obudziły w uczniach artystyczną ekspresję.

Świetnym pomysłem było również zorganizowanie wycieczki rowerowej po Sewilli. Uczestnicy poruszali się wzdłuż Gwadalkiwir – najdłuższej rzeki Andaluzji. W czasie wycieczki przewodnik opowiadał w języku angielskim o historii Sewilli i oglądanych zabytkach. Trasa wzdłuż „wielkiej rzeki” umożliwiała podziwianie zachwycających barwami i bogactwem elementów przyrody – palm, drzewek pomarańczowych, figowców, oleandrów.

Wielokilometrowe spacery odbywane popołudniami były okazją do poznawania i podziwiania hiszpańskich zabytków: skarbnicy wiedzy o historii Hiszpanii z ostatnich pięciuset lat, czyli Archiwum Indii;  jednej z najwspanialszych gotyckich świątyń na świecie – katedry Najświętszej Marii Panny; książęcych ogrodów podarowanych miastu, czyli parku Marii Luizy. Jedna z alei tego parku prowadzi do ogromnego, półkolistego Placu Hiszpanii, który  stał się wizytówką Wystawy Iberoamerykańskiej w I połowie XX wieku.

Przechadzki po dzielnicy Santa Cruz, w której można przemierzać labirynty uliczek, „zagubić się” w licznych zaułkach, odpocząć na zadrzewionych placach lub zrobić zakupy w sklepikach z lokalnymi wyrobami, sprzyjały chłonięciu atmosfery miasta.

Oddzielne popołudnie zostało przeznaczone na zwiedzanie zachwycającej sewilskiej rezydencji królów – Alcazaru będącego niezwykłym kompleksem budowli reprezentujących rozmaite style architektury.

Niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczestników była wycieczka na Gibraltar leżący na najbardziej wysuniętym na południe krańcu Półwyspu Iberyjskiego. Pobyt w tym miejscu nie mógł się odbyć bez złożenia przez uczniów kwiatów pod pomnikiem generała Władysława Sikorskiego, który zginął w katastrofie lotniczej w 1943 r.

Hiszpańska przygoda skończyła się 25 października, kiedy nadszedł dzień powrotu do Polski. Bogaty program realizowany w trakcie wyjazdu,  sposób i intensywność wykorzystania czasu pozwoliły zobaczyć, poczuć i nasycić się pięknem Hiszpanii, które na zawsze pozostanie w pamięci uczniów.

Izabela Szczepanik

MAJ

16

Egzamin ósmoklasisty – język obcy nowożytny

MAJ

15

Egzamin ósmoklasisty -matematyka

MAJ

14

Egzamin ósmoklasisty – język polski

MAJ

9

Zebrania z rodzicami

MAJ

9

Święto patrona szkoły

MAR

22

Dzień na zielono