∏ – liczba Pi, znana również jako ludolfina, jest jedną z najważniejszych stałych matematycznych. Określa stosunek obwodu koła do jego średnicy i jest liczbą niewymierną, co oznacza, że jej rozwinięcie dziesiętne ciągnie się w nieskończoność bez powtarzającego się wzorca.
Ta tajemnicza właściwość czyni ją fascynującym obiektem badań i źródłem inspiracji nie tylko dla matematyków, ale i dla artystów, pisarzy czy filozofów.
I to właśnie z nią w dniu 28 marca 2025 r. uczniowie klas 4 – 8 przeżyli fascynującą edukacyjną przygodę. Poznali jej historię, ciekawostki i zastosowanie. Ponadto uczniowie:
Natalia Parol – kl. 4a
Blanka Szczęsna – kl. 5a
Monika Mateńka – kl. 6a
Szymon Orbach – kl. 4b
Mikołaj Kwiatek – kl. 5b
Helena Bobrowska– kl. 6b
Maciej Brogowski – kl. 5c
Zuzanna Pasik – kl. 5c
Paweł Ruta – kl. 6c
Łukasz Narojczyk– kl. 7a
Lena Piątkowska – kl. 7a
Alicja Kaim – kl. 8a
Karol Rawski– kl. 7b
Amelia Kacprzyk– kl. 7b
Kacper Kalata – kl. 8b
pełni zaangażowania, dokonując odpowiednich pomiarów przedmiotów codziennego użytku, mieli okazję w sposób praktyczny wyznaczyć wartość liczbową ludolfiny – 3,14.
Obchody Dnia Matematyki – liczby Pi w naszej szkole były wspaniałą, niekonwencjonalną okazją do zgłębienia wiedzy matematycznej. Szansą na rozbudzenie w uczniach ciekawości świata, pokazanie, jak abstrakcyjne pojęcia matematyczne znajdują zastosowanie w codziennym życiu, oraz zachęcenie do kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów.